Aile Planlaması

Önemli gerçekler

  • Prezervatif gibi bazı aile planlaması yöntemleri, HIV ve cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonların bulaşmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Aile planlaması / kontrasepsiyon kürtaj ihtiyacını, özellikle güvenli olmayan kürtajı azaltır.
  • Aile planlaması insanların çocuklarının sayısını ve aralığını belirleme haklarını güçlendirir.
  • İstenmeyen gebeliği önleyerek, aile planlaması / doğum kontrolü anne ve çocuk ölümlerini önler.

Aile planlaması, insanların istedikleri sayıda çocuğa ulaşmalarını ve gebeliklerin aralığını belirlemelerini sağlar. Kontraseptif yöntemlerin kullanılması ve infertilite tedavisi ile elde edilir (bu bilgi formu kontrasepsiyona odaklanır).

Aile planlamasının / doğum kontrolünün faydaları
Aile planlamasının teşvik edilmesi – ve kadınlar ve çiftler için tercih edilen kontraseptif yöntemlere erişimin sağlanması – toplumların sağlığını ve gelişimini desteklerken, kadınların refahını ve özerkliğini güvence altına almak için gereklidir.

Kadınlarda hamilelikle ilgili sağlık risklerinin önlenmesi
Bir kadının hamile olup olmayacağını ve ne zaman hamile olacağını seçme yeteneği, sağlığı ve refahı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Aile planlaması hamileliklerin aralanmasına izin verir ve sağlık sorunları ve erken çocuk doğurma nedeniyle ölüm riski yüksek olan genç kadınlarda hamileliği geciktirebilir. Hamilelikle ilgili artan risklerle karşı karşıya olan yaşlı kadınlarınkiler de dahil olmak üzere istenmeyen gebelikleri önler. Aile planlaması, ailelerinin büyüklüğünü sınırlamak isteyen kadınların bunu yapmasını sağlar. Kanıtlar, 4’ten fazla çocuğu olan kadınların anne ölüm riskinde artış olduğunu göstermektedir.

Aile planlaması, istenmeyen gebelik oranlarını azaltarak güvenli olmayan kürtaj ihtiyacını da azaltır.