Menopoz Öncesi Sağlık Kontrolü

Menopoz, adet döngülerinizin sonunu gösteren zamandır. Adet dönemi olmadan 12 ay geçtikten sonra teşhis edilir. Menopoz 40’lı veya 50’li yaşlarınızda olabilir.
Menopoz doğal bir biyolojik süreçtir. Ancak sıcak basması ve duygusal menopoz semptomları gibi fiziksel belirtiler uykunuzu bozabilir, enerjinizi düşürebilir veya duygusal sağlığı etkileyebilir. Yaşam tarzı ayarlamalarından hormon tedavisine kadar birçok etkili tedavi vardır.

Belirtiler
Menopoza (perimenopoz) giden aylarda veya yıllarda, bu belirti ve semptomları yaşayabilirsiniz:

  • Düzensiz dönemler
  • Vajinal kuruluk
  • Sıcak basmaları
  • Titreme
  • Gece terlemeleri
  • Uyku sorunları
  • Duygudurum değişiklikleri
  • Kilo alımı ve metabolizmayı yavaşlatır
  • Saç ve kuru cildi inceltme
  • Meme dolgunluğu kaybı

Menstrüasyondaki değişiklikler de dahil olmak üzere semptomlar her kadın için farklıdır. Büyük olasılıkla, sona ermeden önce dönemlerinizde bazı düzensizlikler yaşayacaksınız.

Perimenopoz sırasında atlama süreleri yaygın ve beklenen bir durumdur. Genellikle, adet dönemleri bir ay atlayıp geri dönecek veya birkaç ay atlayacak ve daha sonra birkaç ay boyunca aylık döngülere başlayacaktır. Dönemler de kısa döngülerde olma eğilimindedir, bu yüzden birbirine daha yakındırlar. Düzensiz dönemlere rağmen hamilelik mümkündür. Bir dönemi atladıysanız, ancak menopoz geçişine başladığınızdan emin değilseniz, hamilelik testini düşünün.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Bu bir hastalık değil. Menopoz normal, doğal bir olaydır – son adet dönemi olarak tanımlanır ve genellikle bir kadın 12 ay boyunca dönemlerini kaçırdığında (diğer bariz nedenlerin yokluğunda) doğrulanır. Menopoz, yaşlanma nedeniyle yumurtalıkların azalmasıyla ilişkilidir, bu da daha düşük östrojen ve diğer hormon seviyeleri ile sonuçlanır. Doğurganlığın kalıcı sonuna işaret eder. Menopoz ortalama olarak 51 yaşında ortaya çıkar. En sık 45-55 yaşları arasında görülür. “Premenopoz” terimi, menopozdan önceki yaşam evresini ifade eder. Birçok kadın için sağlıklarını yeniden değerlendirmek için en uygun zamandır.

İndüklenmiş menopoz, yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılmasından, yumurtalıklara kemoterapi veya radyasyon hasarından sonra veya belirli hastalıkların tedavisinin bir parçası olarak kasıtlı olarak menopozu indüklemek için başka ilaçların kullanılmasından sonra duran adet dönemlerini ifade eder. Menopoza neden olan kadınlar, sıcak basması, vajinal kuruluk, uyku sorunu ve diğer menopoz semptomlarını yaşarlar, ancak doğal bir menopozun kademeli başlangıcı olmadan. İndüklenmiş menopoz ile ilgili birçok seçeneği bulmanıza yardımcı olması için sertifikalı bir menopoz doktoru arayın.

Menopoz sonrası menopoz dışındaki tüm yılları içerir.

Her kadının menopoz deneyimi farklıdır. Doğal menopoza giren birçok kadın, menopoza girdiklerinde nihayetinde durmakta olan düzensiz adet dönemleri dışında perimenopozal dönemlerde hiçbir fiziksel değişiklik bildirmemektedir. Diğer değişiklikler sıcak basmaları, uyku güçlüğü, hafıza sorunları, ruh hali bozuklukları, vajinal kuruluk ve kilo alımını içerebilir. Tüm bu değişiklikler hormonla ilişkili değildir ve sıcak basmaları ve hafıza sorunları gibi bazıları menopozdan sonra çözülme eğilimindedir. Bu geçiş döneminde sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek sağlığınız için önemlidir ve hatta bu değişikliklerin bazılarını önleyebilir veya köreltebilir.

Randevu Alın